SPRK: Elektroenerģijas cena 3.ceturksnī augstākā 2019.gadā; publicēts jaunākais indikators lietotājiem

Drukāt
Elektroenerģija

Saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) tirgus datiem elektroenerģijas cena biržā 3.ceturksnī bijusi augstākā pērn. Vienlaikus tā bijusi būtiski zemāka, salīdzinot ar identisku periodu 2018.gadā. Atjaunojoties ūdens rezervēm Baltijā un Skandināvijā, pamats cerēt uz cenas samazinājumu šajā gadā.

Šā gada sākumā Baltijā un Skandināvijā ir vērojams lielāks ūdens rezervju daudzums elektroenerģijas ražošanai, salīdzinot ar pērnā gada sākumu. Pateicoties tam, elektroenerģiju ir iespējams saražot lētāk, kas nodrošina zemāku elektroenerģijas cenu biržā. Tā ir pozitīva ziņa lietotājiem, kas izvēlējušies mainīgas cenas līgumu.

“Pēc iepriekšējā SPRK elektroenerģijas tirgus apskata publicēšanas novērojām augstu sabiedrības interesi. Arī aktuālajos datos redzam, ka lietotāji arvien rūpīgāk izvērtē savus elektroenerģijas piegādes pakalpojumus. Tāpēc esam aprēķinājuši jaunāko vidējo svērto elektroenerģijas cenu valstī par pērnā gada 3.ceturksni. Indikators ir īpaši noderīgs mājsaimniecībām, kam vidējā cena joprojām būtiski pārsniedz biržā noteikto,” skaidro SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

SPRK izstrādātais indikators un aktuālie tirgus dati lietotāju ērtībai apkopoti pārskatāmās, interaktīvās infografikās.

Saskaņā ar apkopotajiem datiem vairāk nekā puse jeb 51,4% mājsaimniecību ir izvēlējušās fiksētas cenas līgumus. Vienlaikus pieaug arī to mājsaimniecību skaits, kas izvēlējušās mainīgas cenas līgumus (10,4%). Juridisko lietotāju vidū, kam elektroenerģijas patēriņš ir augstāks un motivācija ietaupīt lielāka, izvēle par labu biržas cenai ir ievērojami lielāka – 39,7%.

“Mainīgas cenas līgums gandrīz vienmēr ir izdevīgāks. Pērn septembrī vidējā svērtā elektroenerģijas cena biržā bija krietni vien zemāka par vidējo cenu mājsaimniecībām, aptuveni par 7,66 EUR/MWh jeb 13%. Īpaši izdevīgi mainīgas cenas līgumu noslēgt lietotājiem, kuri elektroenerģiju vairāk patērē brīvdienās vai vēlās nakts stundās,” norāda J. Negribs.

Tomēr tas, ka 2019.gadā elektroenerģijas cena biržā bija zemāka par cenu 2018.gadā, ir laba ziņa arī lietotājiem, kas priekšroku dod fiksētas cenas līgumiem. Pie nemainīgiem tirgus apstākļiem ir pamats cerēt, ka 2020.gadā cenu samazinājums skars arī fiksētas cenas līgumus. Tam par pamatu kalpo nobīde laikā – biržas cenu svārstības fiksētas cenas līgumos neatspoguļojas tūlītēji, bet gan vēlāk, tirgotājiem periodiski pārskatot piedāvāto pakalpojumu nosacījumus.

Saites uz interaktīvajām infografikām:

Infografikas skatīt arī zemāk.