SPRK apstiprina grozījumus ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikā

Drukāt
Ūdenssaimniecība

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) 28.decembra sēdē ir apstiprinājusi grozījumus ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikā. Grozījumi veikti ar mērķi veicināt savlaicīgu tarifu pārskatīšanu atbilstoši aktuālajām izmaksām, atbalstīt energoefektivitātes uzlabošanas un energoneitralitātes veicināšanas pasākumu realizāciju, kā arī nodrošināt komersantiem pozitīvu naudas plūsmu.

Grozījumi pieņemti, ņemot vērā ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju SPRK iesniegtos priekšlikumus un tarifu projektu izvērtēšanas procesā konstatētās nepieciešamās izmaiņas.

Lai veicinātu savlaicīgu ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu pārskatīšanu, ilgstoši neuzkrājot nedz neparedzētos ieņēmumus, nedz neparedzētas izmaksas, grozījumos mainīts periods, kurā radušies neparedzētie ieņēmumi jāņem vērā tarifu projektu aprēķinos, kā arī paredzēta iespēja, iesniedzot tarifu projektu ar pozīcijas “Neparedzētās izmaksas un ieņēmumi” izmaiņām, veikt korekcijas arī izmaksu pozīcijās “Elektroenerģijas, kurināmā, siltumenerģijas, gāzes izmaksas”, “Iepirktā ūdens izmaksas, ja pakalpojumu nodrošināšanai komersants iepērk ūdeni no cita komersanta”, “Attīrīšanai novadīto notekūdeņu izmaksas, ja komersants novada savāktos notekūdeņus cita komersanta centralizētajā kanalizācijas sistēmā”, un izmaksās, kuru apmērs ir tieši atkarīgs no ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu apmēra.

Grozījumu ietvaros paredzētas tiesības tarifa projektā pozīcijā “Neparedzētās izmaksas un ieņēmumi” iekļaut ar energoefektivitātes uzlabošanas un energoneitralitātes veicināšanas pasākumiem saistītās iepriekšējā perioda, kurš nav ilgāks par diviem gadiem, izmaksas pozīcijā “Kredīta procentu maksājumi un pamatsummas atmaksa” un “Pamatlīdzekļu nolietojums un nemateriālo ieguldījumu vērtības norakstījums” vai, ja komersants tarifa projektā iekļauj kapitāla atdevi, izmaksas pozīcijā “Kapitāla izmaksas”.

Grozījumos iestrādāts risinājums, kas ļauj nodrošināt operatīvu tarifu pārskatīšanu, iekļaujot faktiskās kapitāla izmaksas, tādējādi nodrošinot pozitīvu naudas plūsmu.

Ar metodikas grozījumiem papildinātas ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju rīcības iespējas pēc tarifa aprēķinā iekļautās kredīta pamatsummas atmaksas.

Ņemot vērā to, ka atšķirībā no citām regulējamajām nozarēm ūdenssaimniecības komersantu bilancēs bieži vien netiek uzrādīta pamatlīdzekļu patiesā vērtība, jo lielākā daļa regulēto ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju nav veikusi aktīvu pārvērtēšanu, grozījumos komersantiem, kas tarifu aprēķinā iekļauj kapitāla atdevi, paredzēta iespēja veikt pamatlīdzekļu pārvērtēšanu un veikt pārvērtētās summas atpakaļejošu indeksāciju, lai tā atbilstu vērtībai 2021.gada 31.decembrī, un attiecīgi šo summu izmantot regulējamo aktīvu bāzes aprēķinam.

Grozījumu ietvaros veikti arī citi precizējumi un papildinājumi.

SPRK 16.novembrī publicēja konsultāciju dokumentu par grozījumiem ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikā, ieinteresētajām personām bija iespēja sniegt priekšlikumus un komentārus līdz 4.decembrim. Publiskās konsultācijas laikā tika saņemti viedokļi un priekšlikumi no biedrības “Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija”. Tie tika izvērtēti un ietverti izpildinstitūcijas sagatavotajā priekšlikumu un komentāru apkopojumā par konsultāciju dokumentu par grozījumiem ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikā. 18.decembrī attālināti tika organizēta viedokļu un priekšlikumu saskaņošanas sanāksme. Grozījumi stājas spēkā 2023.gada 30.decembrī.