SPRK aicina sniegt viedokli par kārtību, kādā notiek piekļuves nodrošināšana sakaru pakalpojumiem

Drukāt
Elektroniskie sakari

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir veikusi būtiskas izmaiņas vairākos noteikumos, kas attiecas uz piekļuves pakalpojuma nodrošināšanu un izmantošanu Latvijā elektronisko sakaru operatoriem. Lai uzzinātu tirgus dalībnieku viedokli, SPRK izsludina publisko konsultāciju.

Piekļuves pakalpojums ir piekļuves nodrošināšana kabeļu kanalizācijai un stabiem, kā arī atsaistītai abonentlīnijai un datu plūsmai. Piekļuves pakalpojumu Latvijā ir pienākums nodrošināt SIA “Tet”, bet piekļuvi kabeļu kanalizācijai arī citiem sakaru operatoriem, kam pieder kabeļu kanalizācija. SIA “Tet” mājaslapā regulāri publicē pamatpiedāvājumu, ko gatavo, balstoties uz SPRK noteikumiem, kas nosaka prasības, kādas pamatpiedāvājumā jāiekļauj.

SPRK ir veikusi izmaiņas trīs noteikumu projektos, ņemot vērā jaunajā Elektronisko sakaru likumā noteikto SPRK deleģējumu, kas stāsies spēkā brīdī, kad Saeima pieņems lēmumu. SPRK veikusi izmaiņas šādos SPRK noteikumos (piekļuves noteikumi):

  • Piekļuves datu plūsmai noteikumi,
  • Atsaistītas piekļuves abonentlīnijai noteikumi,
  • Piekļuves Pamatpiedāvājuma noteikumi.

Piekļuves noteikumu projektos ir mainīta struktūra, padarot to vienkāršāku, vienlaikus veikti arī citi precizējumi. Piemēram, noteikumos par piekļuvi datu plūsmai un atsaistītas piekļuves abonentlīnijai, elektronisko sakaru operators varēs nomāt vai pirkt jebkuru no SIA “Tet” sarakstā minētajām sakaru tīkla pabeigšanas iekārtām. Šis saraksts SIA “Tet” būs jāaktualizē reizi gadā, ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību.

Vienlaikus SPRK ir mazinājusi komersantiem administratīvo slogu informācijas iesniegšanā. Piemēram, turpmāk SIA “Tet” informāciju par atteikumu sniegt atsaistītas piekļuves abonentlīnijai, piekļuvi datu plūsmai un kabeļa kanalizācijai varēs sniegt SPRK 10 darba dienu laikā līdzšinējo 5 darba dienu vietā. Tāpat vairs nebūs 5 darba dienu laikā jāiesniedz noslēgtais piekļuves līgums, bet tikai informācija par to un iesniegšanas termiņš ir pagarināts – 10 darba dienas.

Lai sakaru operatori varētu izmantot SIA “Tet” kabeļu kanalizāciju, tiem ir jāizmanto abonēšanas rīks šī pakalpojuma saņemšanai, kas ir maksas pakalpojums. SPRK, rūpējoties par veselīgas konkurences nodrošināšanu, ir uzlabojusi rīka funkcionalitāti. Pamatpiedāvājumu noteikumu projekts paredz, ka SIA “Tet” ir jānodrošina pilna informācija par rīka izmantošanas prasībām, lai potenciālais operators, kurš vēlas izmantot kabeļu kanalizāciju, varētu veikt teorētisko tehnisko izpēti piekļuvei kabeļu kanalizācijai. Teorētisko tehnisko izpēti komersants var veikt pats vai to uzticēt SIA “Tet”.

Noteikumu projekti varētu stāties spēkā vienlaikus ar jaunā Elektronisko sakaru likuma spēkā stāšanos. Izmaiņas piekļuves noteikumu projektos attieksies uz visiem sakaru operatoriem.

Ar konsultācijas dokumentu aicinām iepazīties SPRK mājaslapā. Priekšlikumus un komentārus par konsultāciju dokumentu projektiem lūdzam sniegt līdz 2021. gada 29. aprīlim, nosūtot tos uz sprk@sprk.gov.lv.