Sasniegtas vēsturiski zemākās izsoles izmaksas par noglabājamo dabasgāzes apjomu Inčukalnā

Drukāt
Dabasgāze

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) saskaņojusi AS “Conexus Baltic Grid” rīkotās izsoles rezultātus par uzglabājamo dabasgāzes apjomu Inčukalna gāzes krātuvē 2020.-2021. gadam. Izsolē piedāvātais kopējais apjoms pārsniedz gandrīz divas reizes nepieciešamo izsoles apjomu – 2 845 tūkst. MWh. Par pamatotām atzītas izmaksas, kas atbilst izsolītajam kopējam apjomam.

Kopumā izsolē piedalījās septiņi pretendenti, iesniedzot 100 dažādus piedāvājumus. Interesi par dalību izsolē izrādījuši kā ārzemju, tā arī pašmāju dabasgāzes tirgotāji. Pateicoties lielajai dalībnieku interesei, arī piedāvājumu cenas bijušas sākot no 0,15 EUR/MWh līdz pat 3,64 EUR/MWh.

Salīdzinot ar 2019. gada vidējo svērto izsoles cenu, šogad tā bijusi par 78% zemāka. Līdz ar to ir sasniegtas vēsturiski zemākās izsoles izmaksas, kas operatoram jāsedz, kopš pirmās izsoles rīkošanas 2018. gadā.

“Pateicoties vienotajam Somijas-Igaunijas-Latvijas dabasgāzes tirgum, kas darbību uzsāka šogad janvārī, interese par dalību izsolē ir bijusi augsta. Tas ir pozitīvs signāls, kas norāda uz būtisku konkurenci tirgū un sekmē efektīvu infrastruktūras izmantošanu. Pateicoties šogad zemajām izsoles izmaksām, kas veido daļu no pārvades tarifos iekļautām izmaksām, tarifs Latvijas lietotājiem no 1. oktobra būs par 4,9% zemāks, salīdzinot ar šobrīd esošo,” stāsta SPRK padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Izsole par dabasgāzes apjoma uzglabāšanu Inčukalnā notiek jau trešo gadu. Tā tiek organizēta atbilstoši SPRK un Ekonomikas ministrijas saskaņotiem noteikumiem. Tā katru gadu tiek rīkota, lai nodrošinātu nepieciešamo jaudu dabasgāzes izņemšanai no Inčukalna krātuves izsludinātās enerģētiskās krīzes laikā. Pienākums nodrošināt nepieciešamo jaudu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, ir uzticēts AS “Conexus Baltic Grid”.

AS “Conexus Baltic Grid” rīkotā izsolē par uzglabāšanai nepieciešamo apjomu – 2 845 tūkst. MWh saņemto piedāvājumu atvēršana notika šā gada 15. aprīlī.