Nozīmi zaudē fiksētie balss sakari, samazinās norunāto minūšu apjoms mobilajā tīklā, taču strauji pieaug interneta patēriņš un optiskā interneta pieslēgumu īpatsvars. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir apkopojusi Latvijā reģistrēto elektronisko sakaru komersantu sniegto informāciju par nozares rādītājiem 2024.gadā.
Nozares ieņēmumi 2024. gadā sasniedza 603 miljonus eiro, kas ir par 2,4% vairāk nekā 2023.gadā. Lielāko daļu (64%) no kopējiem ieņēmumiem veido mobilā tīklā sniegtie pakalpojumi, turklāt šis apjoms kopš 2020. gada ir palielinājies par 4 procentpunktiem. Galvenais ieņēmumu avots (88%) ir mazumtirdzniecība - galalietotāju maksājumi par elektronisko sakaru pakalpojumu izmantošanu. No tiem 80% veido balss sakaru un interneta pakalpojumi, savukārt atlikušo daļu - televīzijas, datu pārraides un īsziņu pakalpojumi.
Analizējot ieņēmumu apjoma, pieslēgumu skaita un pakalpojuma lietošanas tendences, novērojams, ka elektronisko sakaru nozarē nozīmi zaudē fiksētās balss pakalpojumi, kā arī turpina samazināties starpsavienojumu un nomāto līniju ieņēmumi. Tajā pašā laikā turpina augt pieprasījums pēc interneta un televīzijas pakalpojumiem mobilā tīklā. Datu analīze liecina, ka mobilā tīklā katru gadu samazinās norunāto minūšu apjoms un nosūtīto īsziņu skaits, taču strauji pieaug patērētais interneta apjoms - 2024.gadā tas sasniedza vidēji 57 GB mēnesī uz vienu pieslēgumu (salīdzinājumam, 2023.gadā - 48 GB).
Apkopotie dati liecina, ka Latvijā uz katru iedzīvotāju ir vismaz viens mobilā tīkla pieslēgums ar balss un interneta pakalpojumiem. Vidēji katrā otrajā mājsaimniecībā ir fiksētā interneta pieslēgums, un 7 no 10 mājsaimniecībām izmanto televīzijas pakalpojumus. Savukārt fiksētais balss sakaru pieslēgums saglabājies vien aptuveni 3 no 100 mājsaimniecībās.
2024.gadā turpināja pieaugt optiskā interneta pieslēgumu īpatsvars, sasniedzot 79% no visiem interneta pieslēgumiem fiksētā tīklā. Šobrīd šis pakalpojums ir pieejams 62% mājsaimniecību visā Latvijā. Būtisks progress vērojams arī interneta ātruma ziņā – savienojumi ar piekļuves ātrumu virs 1 Gbits/s tiek nodrošināti jau 43% pieslēgumu (salīdzinājumam, 2023.gadā – 6%).
Plašāk ar SPRK apkopotajiem datiem iespējams iepazīties interaktīvajā infografikā. Vienkopus pieejami arī dati par elektronisko sakaru pakalpojumu rādītājiem 2020.–2024.gadā, kas atrodami SPRK tīmekļvietnes sadaļā “Nozares rādītāji”.