Rēzeknē no nākamā gada 1.janvāra pieaugs siltumenerģijas tarifs

Drukāt
Siltumenerģija

Ar 2022. gada 1. janvāri spēkā stāsies jauns SIA “Rēzeknes siltumtīkli” siltumenerģijas tarifs, ko izvērtējusi un apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Līdz ar to siltumenerģijas tarifs Rēzeknē būs par 17,35 EUR/MWh lielāks jeb 47,42 EUR/MWh un vienlaikus arī trešais zemākais tarifs Latgalē.

“Pēc SPRK regulēto komersantu aktuālajiem datiem Rēzeknē līdz šim bija Latvijā zemākais siltumenerģijas tarifs. Neskatoties uz ievērojamo pieaugumu, tas joprojām būs viens no zemākajiem siltumenerģijas tarifiem Latgalē. Turklāt pozitīvi vērtējams, ka plānotais nodotais siltumenerģijas daudzums lietotājiem būs par 3,9% lielāks nekā vidēji no 2018. līdz 2020. gadam. Tas skaidrojams ar jaunu siltumenerģijas patērētāju pieslēgšanu 2020.–2021. gadā un plānotajiem jaunajiem pieslēgumiem, sākot ar 2022. gadu,” norāda SPRK Enerģētikas departamenta direktore Līga Kurevska.

Siltumenerģijas tarifa pieaugums saistīts ar siltumenerģijas apgādes pakalpojumu nodrošināšanai nepieciešamo prognozēto izmaksu izmaiņām.

Paziņojumu par tarifu projekta iesniegšanu SIA “Rēzeknes siltumtīkli” š.g. 16.jūlijā publicēja “Latvijas Vēstnesī”. Priekšlikumi un ieteikumi ne SPRK, ne SIA “Rēzeknes siltumtīkli” netika saņemti. Tarifu projekta izvērtēšanas gaitā SPRK komersantam lūdza vairākus precizējumus. Gala rezultātā SPRK atzinis, ka tarifu projekts ir pamatots un aprēķināts tādā apmērā, lai segtu SIA “Rēzeknes siltumtīkli” siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksas.

Līdz ar jauno tarifu projektu SIA “Rēzeknes siltumtīkli” iesniedza SPRK lūgumu izdot atļauju pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus, ja ir mainījušās kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas. SPRK izvērtējot, secināja, ka komersantam šādas cenu izmaiņas ir iespējamas. Tādējādi, lai SIA “Rēzeknes siltumtīkli” būtu iespēja savlaicīgāk reaģēt un noteikt tarifus, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām, tika izdota atļauja SIA “Rēzeknes siltumtīkli” pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus.

Savukārt gadījumā, ja šo izmaiņu rezultātā tarifs samazinās, komersantiem ir pienākums noteikt zemāku tarifu. Pretējā gadījumā SPRK var rosināt tarifa pārskatīšanu vai šo lēmumu atcelt.

Kopumā SPRK šobrīd (uz 15.11.21.) izskatīšanā ir 14 siltumapgādes tarifu projekti Latvijā. Straujāks siltumenerģijas tarifu kāpums ir vērojams tajās apdzīvotajās teritorijās, kur siltumenerģijas ražošanā izmanto tikai dabasgāzi. Savukārt, kur ražošanas procesā izmanto šķeldu un granulas, izmaksas pieaug minimāli vai pat samazinās.

SPRK norāda, ka šobrīd dabasgāzes cenas ir sasniegušas vēsturiski augstāko cenu līmeni. Augošs pieprasījums pēc dabasgāzes, mazinoties pandēmijas ierobežojumiem, ir izraisījis straujas cenu izmaiņas gāzes tirgū. Visi šie notikumi atstāj ietekmi uz siltumenerģijas ražošanas izmaksām.

Dabasgāzes nākotnes darījuma cena novembra mēnesim “Trading Hub Europe”* biržā ir 6,5 reizes augstāka nekā pirms gada novembrī. Situācija biržā ir strauji mainīga, taču, balstoties uz esošajām dabasgāzes tirgus prognozēm, gaidāms, ka dabasgāzes cena varētu stabilizēties 2022. gada pavasarī.

Ar siltumenerģijas tarifiem citās Latvijas pilsētās var iepazīties SPRK mājaslapā publicētajā interaktīvajā kartē. Mājaslapā publicēts arī siltumenerģijas novembra apskats.

*No š.g. 1.oktobra Gaspool indekss aizvietots ar Trading Hub Europe indeksu.