Regulators apstiprina grozījumus dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumos

Drukāt
Dabasgāze

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija šo ceturtdien, 25. jūlijā, (Regulators) apstiprinājusi grozījumus dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumos (Grozījumi Noteikumos). Jaunais regulējums attieksies uz dabasgāzes pārvades sistēmas operatoru un sistēmas lietotājiem.

Grozījumi paredz papildināt Noteikumus ar tiesību normām, saskaņā ar kurām dabasgāzes pārvades sistēmas lietotājiem būs tiesības savstarpēji nodot un pieņemt balansa atbildību, par to iepriekš paziņojot dabasgāzes pārvades sistēmas operatoram. Sistēmas lietotājiem, kopīgi sasaistot savus balansēšanas portfeļus, būs iespēja samazināt sasaistīto balansēšanas portfeļu kopējo nebalansa daudzumu un līdz ar to arī nebalansa maksu.

Vienlaikus grozījumi Noteikumos paredz turpmāk dabasgāzes pārvades sistēmas lietotājiem iesniegt nomināciju izejas punktā Latvijas lietotāju apgādei. Līdz šim šāds pienākums sistēmas lietotājiem netika noteikts. Minētais nosacījums Noteikumos ietverts kā solis, lai pakāpeniski harmonizētu nacionālos noteikumus tuvāk virzībai uz Latvijas un Igaunijas vienoto dabasgāzes pārvades sistēmas balansēšanas zonu, kas savu darbību uzsāks 2020. gadā.

Pirms grozījumu apstiprināšanas, Regulators konsultējās arī ar tirgus dalībniekiem, aicinot viņus sniegt savus priekšlikumus. Publiskās konsultācijas laikā savu viedokli pauda AS “Conexus Baltic Grid”, ko Regulators ņēmis vērā.

Grozījumi stājas spēkā 2019. gada 15. augustā.