Publicēts konsultāciju dokuments par grozījumiem kapitāla izmaksu uzskaites un aprēķināšanas metodikā

Drukāt
Elektroenerģija,
Dabasgāze,
Noderīgi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) publicējusi konsultāciju dokumentu par grozījumiem kapitāla izmaksu uzskaites un aprēķināšanas metodikā. Grozījumu projekts paredz, ka “Kapitāla izmaksu uzskaites un aprēķināšanas metodikā” tiek iekļauts pārejas punkts, kas noteic, ka SPRK 2024. gadā nenosaka kapitāla atdeves likmi regulējamo pakalpojumu tarifu projektu aprēķināšanai, kuru tarifu aprēķināšanas metodikas paredz regulatīvos periodus. Tāpat grozījumu projekts precizē metodikas pielikumu “Ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanai nepieciešamo aktīvu klasifikācija un minimālie lietderīgās lietošanas laiki”. Plānots, ka grozījumi spēkā stāsies 2024. gada 9. augustā.

Saskaņā ar “Kapitāla izmaksu uzskaites un aprēķināšanas metodiku” SPRK reizi gadā līdz 1. septembrim jānosaka kapitāla atdeves likmi, ko komersantam jāpiemēro izstrādājot tarifu projektu nākamajam kalendārajam gadam. Savukārt grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā un Enerģētikas likumā paredz ieviest maksimālo tarifu vērtību novirzes līmeni, kas SPRK tarifu aprēķināšanas metodikās jānosaka līdz 2025.gada 1.jūlijam.

“Ņemot vērā, ka maksimālā tarifu vērtību novirzes līmeņa noteikšana jāvērtē kopsakarā ar kapitāla atdeves likmi un to, ka regulētajiem komersantiem šobrīd spēkā esošie regulatīvie periodi nebeidzas pirms 2025.gada 31.decembra, grozījumos metodikā paredzēts, ka SPRK 2024.gadā nenosaka kapitāla atdeves likmi 2025.gadam tiem pakalpojumiem, kuru tarifu aprēķināšanas metodikas paredz regulatīvos periodus - elektroenerģijas pārvades un sadales sistēmas pakalpojumiem, dabasgāzes pārvades, sadales un uzglabāšanas pakalpojumiem,” skaidro SPRK Ekonomiskās analīzes departamenta direktors Edmunds Rudzītis.

Pārejas noteikumu punkta par kapitāla atdeves likmes nenoteikšanu 2024.gadā iekļaušana faktiski neietekmēs sabiedrisko pakalpojumu sniedzējus, kuru sniegto pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika paredz regulatīvos periodus, jo šobrīd spēkā esošie regulatīvie periodi nebeidzas pirms 2025.gada 31.decembra. Savukārt, ja saistībā ar būtisku apstākļu izmaiņām kādam no šiem komersantiem būtu nepieciešamība iesniegt Regulatoram jaunu tarifu projektu, kura spēkā stāšanās datums paredzēts 2025.gadā, piedāvātie grozījumi paredz noteikt atdeves likmi pēc atsevišķa komersanta lūguma.

Metodikas grozījumu projekts paredz veikt izmaiņas arī pielikumā “Ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanai nepieciešamo aktīvu klasifikācija un minimālie lietderīgās lietošanas laiki”, izdalot atsevišķi divas ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanai nepieciešamo aktīvu apakšgrupas “Ūdenstorņi” un “Iekārtu vadības un automātikas sadalnes iekštelpās”. Šie precizējumi ļaus regulētajiem ūdenssaimniecības komersantiem vienkāršāk un precīzāk uzskaitīt un aprēķināt tarifos iekļaujamās pamatlīdzekļu nolietojuma un nemateriālo ieguldījumu vērtības norakstījuma izmaksas.

Priekšlikumus un komentārus par konsultāciju dokumentu SPRK aicina iesniegt rakstveidā, nosūtot tos uz elektroniskā pasta adresi [email protected] līdz 2024.gada 19.jūlijam.

Ar konsultāciju dokumentu iespējams iepazīties SPRK tīmekļvietnē www.sprk.gov.lv.