OIK vidējā vērtība nākamgad būs par 23% zemāka; gaidāmi zemāki elektroenerģijas rēķini

Drukāt
Elektroenerģija

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi jaunas elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) komponentes. Tās stāsies spēkā no 2021. gada 1.janvāra. Obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu vidējā vērtība nākamajā gadā būs par 23% zemāka – 17,51 EUR/MWh jeb 0,01751 EUR/kWh.

“Šo izmaiņu rezultātā lietotājiem no nākamā gada februāra ir gaidāmi zemāki elektroenerģijas rēķini. Vidēji mājsaimniecībai ar 100 kWh elektroenerģijas patēriņu rēķins samazināsies par 4% jeb 0,65 EUR, pie 200 kWh patēriņa – 4% jeb 1,32 EUR, bet pie 300 kWh patēriņa – jau 5% jeb 1,97 EUR,” stāsta Enerģētikas departamenta tarifu un infrastruktūras nodaļas vadītājs Viesturs Kadiķis.

Kopējā OI komponente, ko maksā atbilstoši patēriņam, no nākamā gada 1. janvāra būs 0,00932 EUR/kWh līdzšinējo 0,01476 EUR/kWh vietā. Tas nozīmē, ka OI dabasgāzes koģenerācijas komponente būs 0,00098 EUR/kWh, bet OI atjaunojamo energoresursu komponente – 0,00834 EUR/kWh. Savukārt jaudas komponentes, ko maksā par uzstādīto elektrisko jaudu, kopš 2018. gada joprojām paliek nemainīgas.

OI komponenšu izvērtējamu SPRK veic kopš 2008.gada, ko atbilstoši SPRK metodikai aprēķina un iesniedz AS “Enerģijas publiskais tirgotājs”. Sākot jau no 2014.gada, kad sāka piemērot valsts budžeta dotāciju, OI komponentes kopējā vērtība šo gadu laikā ir pakāpeniski samazinājusies. Nākamgad būs novērots visstraujākais kritums šo septiņu gadu laikā, šogad stājoties spēkā valdības lēmumam par kopējo OI un jaudas komponenšu zemāko vidējo vērtību.

OI ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo no atjaunojamiem energoresursiem un efektīvā koģenerācijā. Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktos publiskā tirgotāja pienākumus pilda AS “Enerģijas publiskais tirgotājs”.

AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” OI izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji atkarībā no sava elektroenerģijas patēriņa. Savukārt izmaksas, ko veido maksa par uzstādīto elektrisko jaudu, sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji atbilstoši savam pieslēguma veidam.