Š.g. 11.augustā spēkā stājās Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumi. Tie paredz sistēmas jaudas rezervēšanas maksas piemērošanu elektroenerģijas ražotājam, kuri plāno pieslēgt jaunu ražošanas iekārtu ar jaudu, kas lielāka par 50 kW, pārvades vai sadales sistēmai. Ņemot vērā likuma grozījumos noteikto deleģējumu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi noteikumu grozījumus, pēc kuriem tiek aprēķināta sistēmas jaudas rezervēšanas maksa, kā arī noteikta kārtība, kā šo maksu izlietos pieslēguma maksas segšanai.
“Par noteikumu grozījumu redakciju ar iesaistītajiem tirgus dalībniekiem notika plašas diskusijas, kuru rezultātā SPRK pilnveidojusi piedāvāto regulējumu. Sagaidām, ka grozījumi ļaus īstenot jaunus elektroenerģijas ražošanas projektus, kā arī atstās pozitīvu ietekmi elektroenerģijas sistēmu kopumā. Situācijā, kur novērojama ārkārtīgi liela interese par ražošanas jaudu rezervēšanu, efektīvi jāizšķir attīstītāji, kuri ir gatavi un spējīgi īstenot projektus, no tiem, kuri jaudas rezervē nepārdomāti vai bez mērķa pārskatāmā termiņā izveidot jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas. Piemērojot jaudas rezervēšanas maksu minētajiem ražotājiem, tiks novērstas situācijas, kurās ražotāji ilgstoši rezervē tīkla jaudas, neveicot faktiskās darbības pieslēguma izbūvei, kamēr citi attīstītāji nevar īstenot savus projektus sistēmas jaudas trūkuma dēļ,” skaidro SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.
Vienkāršota pieslēguma ierīkošanai paredzētā samaksas kārtība
Atbilstoši noteikumu grozījumiem maksa par sistēmas jaudas rezervēšanu ražotājiem nebūs jāmaksā pirms tehnisko prasību saņemšanas, kā tas sākotnēji piedāvāts publiskās konsultācijas dokumenta redakcijā.
Sistēmas operators brīdī, kad izsniedz elektroenerģijas ražotājam pieslēguma tehniskās prasības, rezervē sistēmā noteikto jaudu, kas nepieciešama ražotājam, un nosūta ražotājam rēķinu par jaudas rezervēšanas maksu.
Ja pieslēguma nodrošināšanai nepieciešama būvprojekta izstrāde, samaksa par jaudas rezervēšanu ir jāveic līdz brīdim, kad noslēgta vienošanās par pieslēguma nodrošināšanai nepieciešamā būvprojekta izstrādes organizēšanu. Savukārt, ja pieslēguma nodrošināšanai nav nepieciešama jaunu elektroietaišu izbūve vai esošo pārbūve, jaudas rezervēšanas maksa jāveic sešu mēnešu laikā no tehnisko prasību saņemšanas brīža. Šāds termiņš izvēlēts, lai pēc iespējas atvieglotu procesu sistēmas lietotājiem, kas ražošanas jaudas uzstāda, galvenokārt, pašpatēriņa vajadzībām.
Atbilstoši noteikumiem ražotājam pēc tehnisko noteikuma saņemšanas ir tiesības 60 dienu laikā atteikties no projekta, nemaksājot jaudas rezervēšanu maksu. Tādā gadījumā tehniskās prasības tiek anulētas, un nākamais lietotājs rindā var pretendēt uz atbrīvoto sistēmas jaudu. Noteikumos atrunāti arī gadījumi, kad no sistēmas operatora neatkarīgu iemeslu dēļ elektroenerģijas ražotājs zaudē maksu par sistēmas jaudas rezervēšanu.
Aprēķinot jaudas rezervēšanas maksu, tiks ņemta vērā SPRK noteiktā maksa par vienu jaudas rezervēšanas vienību
SPRK saglabā publiskās konsultācijas dokumentā esošo principu jaudas rezervēšanas maksas noteikšanai, kas paredz tās sasaisti ar jaudas izbūves izmaksām. Vienlaikus, uzklausot ieinteresēto pušu viedokli, grozījumu projekts precizēts nosakot, ka jaudas rezervēšanas maksa nevar pārsniegt maksu, kas aprēķināta 100 MW elektrostacijas pieslēgšanai, kā arī precizēta maksas noteikšanas pieeja, tajā iekļaujot koeficientu 0.5, kas attiecīgi divreiz samazinās jaudas rezervēšanas maksas apmēru. Tāpat arī precizētais grozījumu projekts paredz, ka maksu, balstoties uz sistēmas operatora sniegto aprēķinu, apstiprina SPRK.
Regulējums arī paredz, ka, neatkarīgi no pieslēguma jaudas, maksu būs iespējams nodrošināt gan ar depozītu, gan ar finanšu iestādes garantiju.
Jaudas rezervēšanas maksa tiks izmantota, lai segtu pieslēguma izmaksas
Ražotājs jaudas rezervēšanas maksu varēs nodrošināt vai nu depozīta iemaksas veidā, to ieskaitot sistēmas operatora kontā, vai finanšu iestādes garantijas veidā. Finanšu pakalpojuma sniedzējam jābūt reģistrētam Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstī. Iemaksāto jaudas rezervēšanas maksu operators izmantos pieslēguma izmaksu segšanai.
Sistēmas operators piecu darba dienu laikā pēc sistēmas pakalpojuma līguma noslēgšanas atmaksās to daļu no sistēmas jaudas rezervēšanas maksas, kas pārsniedz pieslēguma ierīkošanas izmaksas.
Pārejas noteikumi
Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumos iekļautie pārejas noteikumi paredz, ka tiem ražotājiem, kuri līdz šo grozījumu projekta spēkā stāšanās dienai būs saņēmuši sistēmas operatora tehniskās prasības sistēmas pieslēguma ierīkošanai un vienojušies par pieslēguma procesa īstenošanas nosacījumiem, bet nebūs noslēguši pieslēguma līgumu, jaudas rezervēšanas maksu nodrošina trīs mēnešu laikā no grozījumu projektā paredzētā regulējuma spēkā stāšanās.
Noteikumu grozījumi stājas spēkā 2023.gada 1.janvārī. SPRK pēc noteikumu spēkā stāšanās rūpīgi sekos līdzi tam, kā mainās ražošanas pieslēgumu pieteikumu dinamika un kā uzlabojas ražošanas projektu īstenošanas laiks.
Publiskā konsultācija par grozījumiem sistēmas pieslēguma noteikumos elektroenerģijas ražotājiem notika no š.g. 31.oktobra līdz 6.novembrim. Tās laikā SPRK saņēma priekšlikumus un komentārus no 25 tirgus dalībniekiem (komersantiem un citām institūcijām). Grozījumi tika apstiprināti SPRK padomes sēdē š.g. 15.decembrī. Ar noteikumu grozījumiem SPRK aicina iepazīties: https://ieej.lv/v3SvT
Pirms SPRK kompetencē esošu normatīvo aktu izdošanas, kā arī par tiem SPRK kompetencē esošajiem jautājumiem, par kuriem nepieciešams izzināt attiecīgās regulējamās nozares tirgus dalībnieku viedokli, SPRK veic publiskās konsultācijas. To ietvaros SPRK savā tīmekļvietnē publisko sagatavoto konsultāciju dokumentu un aicina tirgus dalībniekus, kā arī interesentus iesniegt komentārus un priekšlikumus.