No 1.marta Mārupes novadā būs jauni siltumenerģijas tarifi

Drukāt
Siltumenerģija

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi AS “Mārupes komunālie pakalpojumi” jaunus siltumenerģijas tarifus. Šogad no 1. marta siltumenerģijas tarifs būs 53,73 EUR/MWh (bez PVN). Jaunais tarifs tiks piemērots lietotājiem Mārupes, Skultes un Tīraines ciemā.

Jaunais siltumenerģijas tarifs 53,73 EUR/MWh (bez PVN) būs spēkā līdz 2022. gada 30. septembrim, savukārt no 2022. gada 1. oktobra tas būs 46,37 EUR/MWh (bez PVN), ja tarifu vērtības līdz šim laikam netiks atkārtoti pārskatītas.

Kopš pagājušā gada oktobra Mārupes novada iedzīvotāji maksāja siltumenerģijas tarifu 40,71 EUR/MWh. Tobrīd septembrī, kad SPRK apstiprināja komersantam siltumenerģijas tarifu, mēneša vidējā cena Eiropas dabasgāzes tirdzniecības biržās bija aptuveni 11 EUR/MWh, kas janvārī pieauga līdz aptuveni 20 EUR/MWh. Dabasgāzes iegādes cena, ko maksā Latvijas dabasgāzes tirgotāji par dabasgāzes iegādi, parasti ir piesaistīta cenu izmaiņām kādā no Eiropas dabasgāzes tirdzniecības biržām. Visbiežāk tā ir Vācijas Gaspool vai Nīderlandes TTF. Līdz ar to kurināmā izmaksu pieauguma dēļ siltumenerģijas tarifs no marta būs augstāks.

Kurināmā izmaksas vienam siltumapgādes komersantam, kas ražošana izmanto dabasgāzi, vidēji 2020. gadā veidoja 60-80% lielu daļu no kopējām siltumapgādes izmaksām. AS “Mārupes komunālie pakalpojumi” gadījumā kurināmā izmaksas veido 64% no kopējām izmaksām. Līdz ar to kurināmā cenu svārstību rezultātā būtiski mainās kurināmā izmaksas, kas ietekmē arī tarifa apmēru.

SPRK 2020. gada septembrī piešķīrusi arī AS “Mārupes komunālie pakalpojumi” atļauju pašai noteikt siltumenerģijas tarifus kurināmā cenu izmaiņu gadījumā. Tas nozīmē, ja kurināmā cena nākotnē būs zemāka par to, kas iekļauta tarifā, komersantam pie nemainīga kurināmā patēriņa ir pienākums noteikt zemāku tarifu.

Kopumā SPRK ir izsniegusi šādas atļaujas 19 regulētiem siltumapgādes komersantiem Latvijā, kas veido aptuveni 25% no kopējā regulēto siltumenerģijas komersantu skaita Latvijā, kas izmanto šādu pieeju.

SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi” pašas noteikto (piedāvāto) siltumenerģijas tarifu aprēķinu iesniedza SPRK 2021.gada 29.janvārī. SPRK izvērtēja iesniegtos siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus un to pamatojumu, secinot, ka tarifi atbilst metodikai un ir pamatoti.

Ar siltumenerģijas tarifiem citās Latvijas pilsētās var iepazīties SPRK mājaslapā publicētajā interaktīvajā kartē.