Igaunijā janvāra beigās notikuši Baltijas elektroenerģijas un gāzes tirgus forumi

Drukāt
Siltumenerģija,
Elektroenerģija,
Dabasgāze,
Ūdenssaimniecība

Lai dalītos pieredzē par nacionālajiem enerģētikas regulēšanas jautājumiem, kā arī apspriestu pārrobežu sadarbības projektus, no 30. līdz 31. janvārim Laulasmā, Igaunijā, norisinājās Baltijas elektroenerģijas un gāzes tirgus forumi, kuros piedalījās Baltijas un Ziemeļvalstu regulatori, komersanti un nozaru ministriju pārstāvji. Forumu laikā notika arī ūdensapgādes un siltumenerģijas regulēšanas jautājumiem veltīti semināri.

“Dalīšanās pieredzē un zināšanās par Baltijas reģionā notiekošo regulējamās jomās ir jo īpaši būtiska, runājot par pārrobežu sadarbības projektiem un tajos nepieciešamo uzraudzību. Tāpat kompetenču paplašināšanai ekspertiem ir būtiski uzzināt, ar kādiem jautājumiem ikdienā sastopas citu valstu kolēģi. Baltijas elektroenerģijas un gāzes tirgus forumi tiek rīkoti regulāri, un jau rudenī kolēģus gaidīsim pie mums, jo būs pienākusi Latvijas regulatora kārta rīkot šos starptautiskos pasākumus,” stāsta Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētāja Alda Ozola.

Elektroenerģijas nozarē regulatori dalījās pieredzē ar aktuālajiem nacionālajiem jautājumiem. Līdz ar nacionālajām aktivitātēm lielākā vērība tika veltīta izmaiņām Eiropas Savienības elektroenerģijas tirgus darbībā, it īpaši izaicinājumiem Baltijā, kā arī gaidāmajai sinhronizācijai ar kontinentālo Eiropu. Biržu pārstāvji informēja par darbību 2023.gadā un nākotnes plāniem, savukārt komersantu pārstāvji iezīmēja prioritāri risināmos jautājumus, tostarp balansēšanas rezervju tirgus jaudu, aktuālās informācijas savlaicīgu apmaiņu, kā arī zemās risku nodroses instrumentu likviditātes problemātiku.

Gāzes nozarē pārvades sistēmas operatori diskusijās aplūkoja jautājumus par tirgus reakciju uz Balticconnector incidentu, kā arī piedāvāja redzējumu par jaudu sadales procesa pilnveidošanu ieejas/izejas punktā Kiemenai. EEX birža informēja par darbībām, pārņemot GET Baltic biržas saistības, savukārt tirgotāji vērsa uzmanību uz jautājumiem, kuri prasa turpmāku sadarbību regulējuma pilnveidošanai.

Ūdenssaimniecības nozares pārstāvji seminārā dalījās pieredzē par ūdenssaimniecības sektora reformu ieviešanas praksi, savukārt siltumenerģijas nozares seminārā tika skarti jautājumi kā aktuālās izmaiņas siltumenerģijas sektorā saistībā ar energoresursu cenām, elastīgāks regulējums tarifu noteikšanā un nozares uzraudzība.

Baltijas enerģētikas tirgus forumi tiek organizēti reģionālās sadarbības ietvaros, piedaloties Baltijas un Ziemeļvalstu regulatoriem, elektroenerģijas un dabasgāzes tirgotājiem, elektroenerģijas un dabasgāzes biržu un pārvades operatoru pārstāvjiem, arī nozaru ministriju ekspertiem, tajos tiek pārrunāti aktuālie enerģētikas tirgus jautājumi. Šādus forumus Baltijas un Ziemeļvalstu regulatori organizē ikgadēji rotācijas kārtībā.