Iedzīvotāji pakas sūta vairāk nekā vēstules

Drukāt
Pasts

Pirmā pusgada laikā pasta komersanti apstrādājuši 23,4 miljonus pasta sūtījumu (vēstuļu korespondence un pakas), ko ietver tradicionālie, eksprespasta, kurjerpasta pakalpojumi. No tiem vairāk nekā puse  - 13,3 miljoni - , bijuši pasta paku sūtījumi. Savukārt apstrādāto vēstuļu skaits sasniedzis 10,1 miljonus, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apkopotā informācija par pirmā pusgada rādītājiem pasta nozarē. 

Pasta komersantu ieņēmumi no paku un vēstuļu sūtījumiem 2023. gada 1.pusgadā veidoja 81,7 milj. EUR. Lielākā daļa ieņēmumu, 62 milj. EUR, tika gūti no paku sūtījumu nodrošināšanas, kas pirmajā pusgadā veidoja 76% no kopējiem sūtījumu ieņēmumiem.

Vērtējot paku sūtījumus pēc sūtījuma galamērķa, tad gandrīz puse no paku sūtījumiem jeb 49% bija sūtīti Latvijas robežās, savukārt 32% saņemti no ārvalstīm un 19% no paku sūtījumiem nosūtīti ārpus Latvijas. 

Aplūkojot paku sūtījumus pēc sūtījuma piegādes veida, novērojams, ka 59% iekšzemes paku sūtījumus un 48% no ārvalstīm ienākošos paku sūtījumus lietotāji saņem pakomātos. Attiecīgi  pārējie sūtījumi tiek piegādāti personīgi adresē vai saņemšanai pasta pakalpojuma sniegšanas vietā (pasta nodaļā u.c.).
Latvijā iespēju sūtījumu saņemt pakomātos nodrošina SIA “Omniva”, SIA “DPD Latvija”, SIA “VENIPAK LATVIJA”, SIA "Itella Logistics" un VAS “Latvijas Pasts”. Kopumā Latvijā minētie komersanti nodrošina 1172 pakomātu.

Paku sūtījumu segmentā lielāko sūtījumu skaitu 2023. gada 1.pusgadā nodrošināja SIA “Omniva”, SIA “DPD Latvija”, SIA “VENIPAK LATVIJA” un SIA "Itella Logistics". 
Savukārt vēstuļu korespondences sūtījumu sektorā lielāko sūtījumu skaitu apstrādāja VAS “Latvijas Pasts”, nodrošinot 97% jeb 9,8 milj. vēstuļu sūtījumu.


Ar SPRK apkopotajiem datiem aicinām iepazīties sagatavotajā infografikā.

Pērn, mainoties SPRK normatīvajiem aktiem pasta nozarē, ir mainījies arī obligāti iesniedzamās informācijas biežums. Turpmāk pasta komersanti informāciju sniegs reizi pusgadā. Tas ļaus iegūt aktuālu pasta tirgus informāciju, ko jau atzinīgi novērtējuši lielākie pasta komersanti. Šī gada septembrī noslēdzās pirmā informācijas apkopošana par laika nogriezni – pusgads.