Gaidāmas izmaiņas Inčukalna krātuves izmantošanā; SPRK izsludina publisko konsultāciju

Drukāt
Dabasgāze

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) sadarbībā ar krātuves operatoru ir izstrādājusi jaunu regulējumu turpmākai Inčukalna krātuves darbībai. Par gaidāmajām regulējuma izmaiņām SPRK izsludina publisko konsultāciju viedokļu saņemšanai.

“Aizvien lielāka dabasgāzes tirgus integrācija palielina tirgus dalībnieku interesi par krātuves elastīgāku darbību. It īpaši tas ir redzams šobrīd, kad savu darbu ir uzsācis reģionālais dabasgāzes tirgus. Tāpēc, konsultējoties gan ar krātuves operatoru, gan dabasgāzes tirgus dalībniekiem, esam sagatavojuši izmaiņas regulējumā atbilstoši tirgus pieprasījumam. Tas nodrošinās ne tikai efektīvāku, drošāku, stabilāku krātuves darbību, bet sekmēs interesi no citu tirgus spēlētāju puses,” stāsta SPRK Enerģētikas departamenta direktore Līga Kurevska.

Grozījumu projektā salīdzinājumā ar šobrīd spēkā esošo Inčukalna pazemes gāzes krātuves regulējumu noteikts jauns krātuves jaudas produkts. Turpmāk paredzēts izmantot arī krājumu pārcelšanas produktu, kura mērķis ir samazināt krājumu atlikumu krātuvē pēc dabasgāzes izņemšanas sezonas beigām. Jaudas produktus piešķir pēc 24h jaudas produktu rezervēšanas. Šis mehānisms nodrošinās vienlīdzīgas iespējas visiem tirgus dalībniekiem.

Tāpat precizēta jaudas produktu izmantošanas un krātuves pārslodzes vadības kārtība. Vienlaikus papildinātas prasības krātuves operatoram saistībā ar informācijas publicēšanu. Turpmāk krātuves operatora mājaslapā tiks publicēta informācija par krātuves pieejamo un tehnisko jaudu ne tikai esošajam, bet arī nākamajam krātuves ciklam. Tas nepieciešams krātuves izmantošanas plānošanai.

Ņemot vērā aktīvo tirgus dalībnieku interesi uzsākt krātuves jaudas rezervēšanu 2020./2021. gada krātuves ciklam pēc iespējas ātrāk, plašākas izmaiņas krātuves regulējuma tvērumā plānots ieviest šā gada laikā, aktīvi iesaistot ieinteresētās puses.

Tirgus dalībniekiem līdz 2020. gada 4. martam ir iespēja izteikt savus priekšlikumus un komentārus par izstrādāto grozījumu projektu, rakstot uz sprk@sprk.gov.lv.

Plašāk ar konsultāciju dokumentu aicinām iepazīties SPRK mājaslapā: http://ejuz.lv/6cgz