2025. gada 28. maijā Eiropas Komisija (EK) uzsāka sabiedrisko apspriešanu par jaunu metodiku, kas paredzēta 5G savienojamības pakalpojumu kvalitātes aprēķināšanai.
Šī metodika piedāvā metodoloģiju, kas ļaus aprēķināt 5G pakalpojumu aprēķināto (teorētisko) kvalitāti, atšķirībā no līdzšinējām pieejām, kas balstās uz faktiskajiem mērījumiem (izlases testiem). Tā piedāvā vienotu pieeju, kas atvieglo datu salīdzināmību starp Eiropas Savienības dalībvalstīm un operatoriem, neatkarīgi no izmantotā 5G frekvenču joslas.
EK apsver iespēju izmantot šo metodiku, lai aprēķinātu jaunu veiktspējas rādītāju (KPI), kas mērītu 5G pakalpojumu kvalitāti. Tā ir vērsta uz savienojamības mērķu uzraudzības uzlabošanu Digitālās desmitgades ietvaros. Digitālās desmitgades politikas programma nosaka mērķi panākt 5G pārklājumu visās apdzīvotajās teritorijās, tomēr pašreizējais KPI neņem vērā pakalpojumu kvalitāti maksimālās noslodzes apstākļos. Īstenošanas lēmums, kas nosaka KPI, lai mērītu progresu Digitālās desmitgades mērķu sasniegšanā (Lēmums (ES) 2023/1353), ietver noteikumus, kas ļauj EK veikt papildu analīzi, lai precizētu savienojamības mērķu mērīšanas sistēmu, kas ir šīs metodoloģijas izstrādes pamatā.
Praktiska nozīme Latvijas operatoriem
Šī metodika var kļūt par svarīgu rīku, lai atbalstītu politikas veidošanu, ES fondu finansējuma sadali un potenciāli nākotnē arī ES valsts atbalsta novērtējumus, lai efektīvāk izvērstu 5G tīklus.
Ņemot vērā Latvijas mērķi līdz 2030.gadam nodrošināt tādu informācijas pārraides tīklu pārklājumu, kas rada stabilu un nepārtrauktu piekļuvi internetam un citām informācijas sistēmām visā valsts teritorijā, šī metodoloģija var kalpot kā instruments, lai:
nodrošinātu salīdzināmu datu vākšanu starp operatoriem;
veicinātu efektīvāku ES finansējuma izmantošanu 5G tīklu attīstībai.
Konsultācijas dokumenti un termiņš
Sabiedriskā apspriešana ietver divus dokumentus:
Anketu, kurā ieinteresētās puses tiek aicinātas sniegt viedokli par galvenajiem jautājumiem, lai atvieglotu šīs metodoloģijas pieņemšanu, kā arī datu vākšanu un izmantošanu;
Konsultācija galvenokārt ir vērsta uz ieinteresētajām pusēm ar pieredzi vai atbildību 5G pakalpojumu kvalitātes kartēšanas jomā, piemēram, valsts regulatīvām un citām kompetentām iestādēm, BEREC, elektronisko sakaru operatoriem, kā arī uzņēmumiem, kas nodrošina spektra plānošanas rīkus. Konsultācija būs atvērta līdz 2025. gada 27. jūnijam.
Kā piedalīties
Lejupielādēt metodoloģijas dokumentu: 5G pakalpojumu kvalitātes kartēšanas metodoloģija
Aizpildīt anketu: Piekļuve aptaujai
Saite uz oriģinālo EK publikāciju (angļu valodā): Commission seeks feedback on a draft methodology for the mapping of the quality of service of 5G in Europe | Shaping Europe’s digital future