Trešdien, 25. jūnijā Briselē un arī tiešsaistē norisinājās Eiropas Enerģētikas regulatoru padomes (Council of European Energy Regulators - CEER) nozīmīgākais gada pasākums – CEER ikgadējā konference, pulcējot enerģētikas regulatorus, politikas veidotājus un nozares pārstāvjus no visas Eiropas. Konferences uzmanības centrā bija regulatoru loma godīgas, efektīvas un patērētājam draudzīgas enerģētikas pārejas nodrošināšanā.
Šī gada konference iezīmēja CEER dibināšanas 25. gadadienu. Atklāšanas uzrunā CEER prezidente Dr. Annegrete Groebele apsveica organizāciju ar nozīmīgo jubileju un uzsvēra, ka regulatoriem jādarbojas kā taisnīgas un efektīvas enerģētikas pārejas virzītājiem, vienlaikus nodrošinot, ka patērētāji atrodas jebkuras politikas centrā. Veicinot inovācijas, aizsargājot neaizsargātās mājsaimniecības un uzturot godīgu konkurenci, nacionālās regulatīvās iestādes var palīdzēt veidot izturīgu, elastīgu, ilgtspējīgu, dekarbonizētu un integrētu enerģētikas sistēmu, kas kalpo visiem eiropiešiem.
CEER pamatpīlārs ir neatkarīgu enerģētikas regulatoru sadarbība, daloties pieredzē un labākajās regulatīvajās zināšanās, lai attīstītu un padziļinātu iekšējo enerģijas tirgu. Ņemot vērā pašreizējos ģeopolitiskos izaicinājumus, spēcīgi un neatkarīgi regulatori ir svarīgāki nekā jebkad, lai nodrošinātu efektīvu regulējumu, kas balstīts galvenajos principos un spēj elastīgi pielāgoties mainīgām situācijām.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētāja un CEER viceprezidente Alda Ozola bija viena no konferences noslēguma runātājām. Uzrunājot dalībniekus, viņa uzsvēra organizācijas apņemšanos regulatoru darbu fokusēt uz patērētāju interesēm, kā arī veicināt regulatoru starptautisku sadarbību.
“Mūsdienās ekonomiskais regulējums vairs nav tikai par tirgus darbību – tas arvien vairāk ir arī par patērētāju interešu aizsardzību un viņu iesaisti enerģētikas pārejā. Lai spētu reaģēt uz jauniem izaicinājumiem, regulatoriem jābūt gan kompetentiem, gan elastīgiem. Taču nepietiek tikai ar atbildīgu darbu – mums ir arī jāprot par to skaidri komunicēt, jāveido uzticēšanās ar sabiedrību un sadarbības partneriem, un šī uzticēšanās ir jākopj ilgtermiņā,” konferencē uzsvēra A. Ozola.
Konferences ietvaros notika vairākas tematiskās diskusijas. Diskusijā par enerģijas cenu svārstībām un patērētāju aizsardzību, uzsvars tika likts uz pārskatāmiem cenu mehānismiem un digitāliem rīkiem patērētāju iesaistei.
Runājot par nākotnes enerģētikas infrastruktūru un sektoru integrāciju, īpaši tika izcelta nepieciešamība pēc elastīgām pārvades sistēmām, ūdeņraža infrastruktūras un savietojamības starp elektroenerģijas un gāzes sektoriem.
Konferences laikā kā īpaši būtiska tika uzsvērta regulatoru neatkarības nodrošināšana, kas garantē nediskriminējošu piekļuvi tirgum un sabiedrības uzticēšanos enerģētikas pārmaiņu procesam.
CEER (Council of European Energy Regulators) ir Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu enerģētikas regulatoru sadarbības platforma.