Apstiprinātas izmaiņas IIAS lietošanā komersantiem; stājas spēkā no 1. februāra

Drukāt
Atkritumu apglabāšana,
Siltumenerģija,
Elektroniskie sakari,
Elektroenerģija,
Dabasgāze,
Pasts,
Ūdenssaimniecība

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir pieņēmusi jaunus Komersanta informācijas ievades un apstrādes sistēmas (IIAS) noteikumus. Tie stājas spēkā šā gada 1. februārī.

“Līdz 1.februārim spēkā esošie Komersanta informācijas ievades un apstrādes sistēmas noteikumi pieņemti 2016. gadā, kad tika ieviests IIAS. Kopš IIAS izveides sistēmā regulāri tiek veikti uzlabojumi, nodrošinot komersantiem ērtāku un ātrāku informācijas apriti ar SPRK. Ceram, ka ar jauno regulējumu veiktās izmaiņas IIAS lietošanas principos komersantiem nodrošinās ērtāku informācijas iesniegšanu un plašākas iespējas saziņai ar mums,” skaidro SPRK Juridiskā departamenta pārstāve Diāna Kibelko-Garbuzova.

Noteikumos ir precizēti pieejas tiesību saņemšanas un lietošanas nosacījumi komersantam, IIAS lietotāju statusi, kā arī precizētas IIAS Saziņas rīka izmantošanas iespējas un veikti dažādi tehniski labojumi. Plašāk ar dokumentu aicinām iepazīties šeit: http://ejuz.lv/6bku

Publiskās konsultācijas laikā savu viedokli un priekšlikumus izteica viens tirgus dalībnieks – SIA “BITE Latvija”. Visus komersanta iesniegtos priekšlikumus par noteikumiem SPRK izvērtēja un ņēma vērā, kā arī nākotnē plānots ieviest ieteikumu IIAS ērtākai izmantošanai.

Atbilstoši likumam “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” SPRK nosaka kārtību, kādā komersants iesniedz informāciju SPRK. Saskaņā ar SPRK 2017.gada 21. decembra padomes lēmumu par Informācijas iesniegšanas vispārīgajiem noteikumiem, komersanti informāciju iesniedz SPRK elektroniskā veidā, izmantojot SPRK pārziņā esošu rīku – Komersanta informācijas ievades un apstrādes sistēmu jeb IIAS.

IIAS ir SPRK izstrādāts ērts un drošs saziņas rīks, kā regulētajiem komersantiem sniegt nepieciešamo informāciju (atskaites un dokumentus) SPRK. Tas nodrošina arī iesniegtās informācijas uzglabāšanu un analītisko apstrādi.

Kopš 2016.gada līdz 2019. gada 31. decembrim sistēmā iesniegti vairāk nekā 38 tūkstoši dokumentu, šogad - 1168. Kopumā sistēmā šobrīd reģistrēti 941 lietotāji, kas pārstāv SPRK regulētos komersantus. IIAS izmantošana ir obligāta prasība visiem regulētiem komersantiem, tāpēc aicinām IIAS reģistrēties tos komersantus, kuri pašreiz to neizmanto.

Plašāka informācija par IIAS un tā lietošanas tiesību pieprasīšanu pieejama SPRK mājaslapā: https://www.sprk.gov.lv/content/iias