Aprit 20 gadi SPRK neatkarības statusā

Drukāt
Atkritumu apglabāšana,
Depozīta sistēma,
Siltumenerģija,
Elektroniskie sakari,
Elektroenerģija,
Dabasgāze,
Pasts,
Ūdenssaimniecība

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) aprit 20. gadi, kopš tās dibināšanas. Par SPRK izveidi 2000. gadā nobalsoja 63 Saeimas deputāti. Saeima toreiz uzticēja SPRK apstiprināt regulēto uzņēmumu tarifus, kā arī uzraudzīt sabiedrisko pakalpojumu kvalitāti, ko SPRK turpina veikt arī šodien. Par godu iestādes jubilejai, SPRK konferencē 16. jūnijā atskatījās uz notikumiem 20. gadu garumā.

“Latvijā SPRK dibināja 20 gadus atpakaļ, bet pilnīgu neatkarību tā ieguva 2011. gadā. Šo 20 gadu laikā esam stiprinājuši savu kapacitāti, pilnveidojuši zināšanas un kompetenci, kā arī strādājuši pie regulējuma pilnveides. Mūsu attīstības ceļam ilgtermiņā sekojusi līdzi arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), 2021. gadā atzinīgi novērtējot mūsu darbību un attīstības progresu,” stāsta SPRK vadītājs Intars Birziņš.

“SPRK ir apņēmusies uzlabot savas regulatīvās darbības un gala rezultātu ietekmi uz patērētājiem un ekonomiku, par ko liecina tās iesaistīšanās OECD pārskatīšanas procesos. Atgriežoties pie 2016. gadā sniegto ieteikumu progresa novērtēšanas, OECD konstatē, ka SPRK ir guvusi ievērojamus panākumus, lai īstenotu saskaņotos ieteikumus, piemēram, uz stimuliem balstīta regulējuma ieviešanu, stabilāku nodevu noteikšanas procesu un konsultatīvās padomes izveidošanu. Aicinām SPRK turpināt darbu pie darbības attīstības,” norāda OECD ģenerālsekretāra vietnieks Džefrijs Šlāgenhaufs.

SPRK regulējamās nozares 20 gadu laikā ir būtiski transformējušās. Piemēram, vairumtirdzniecības tarifi starp mobilo sakaru operatoriem samazinājušies no 11,2 centiem līdz 0,7 centiem/min. mobilajā tīklā, bet 0,07 centiem/min. fiksētajā tīklā. Arī konkurences un regulējuma rezultātā cenas par interneta pakalpojumu ir būtiski samazinājušās. Piemēram, 5 minūšu Youtube video noskatīšanās viesabonēšanā 2015. gadā izmaksātu 35 eiro un, tas aizņemtu 50 minūtes. Toreiz SPRK dibināšanas brīdī Latvijā internets bija pieejams tikai 4% iedzīvotāju, kas šobrīd sasniedz 97%.

Pateicoties SPRK lomai tirgū, Latvijā ikvienam ir pieejams universālais pakalpojums pasta un elektronisko sakaru nozarēs. Šo gadu laikā arī enerģētikas nozare ir mainījusies. Tirgū parādījušies jauni spēlētāji, kā – agregatori un aktīvie lietotāji. Patērētāji kļūst arvien aktīvāki un ieinteresētāki ne tikai energoefektivitātes veicināšanā un izmaksu optimizācijā, bet arī paši piedalās enerģijas ražošanā.

Jubilejas konferencē uzstājās SPRK vadītājs Intars Birziņš, SPRK padomes locekle Rota Šņuka un SPRK departamentu direktori, kā arī aicinātie viesi - Valsts prezidents Egils Levits, Saeimas priekšsēdētaja Ināra Mūrniece, OECD ģenerālsekretāra vietnieks Džefrijs Šlāgenhaufs, Valsts kontrolieris Rolands Irklis, Augstsprieguma tīkls valdes loceklis Gatis Junghāns, LMT prezidents Juris Binde, Conexus Baltic Grid valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Transporta, enerģētikas, infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētās nodaļas prezidente Baiba Miltoviča un ārvalstu regulatoru pārstāvji.

Relīze: angļu valodā