Aicina iedzīvotājus rūpīgi iepazīties ar saviem elektrības rēķiniem

Drukāt
Elektroenerģija,
Noderīgi

Ņemot vērā, ka no 2024. gada 1. janvāra stājās spēkā jaunie elektroenerģijas sadales un pārvades tarifi, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aicina iedzīvotājus iepazīties ar saviem rēķiniem par saņemtajiem elektroenerģijas pakalpojumiem un izvērtēt, vai noslēgtie līgumi un izvēlētās pieslēguma jaudas ir atbilstošas reālajām mājsaimniecību vajadzībām. 

“Februārī iedzīvotāji saņems elektroenerģijas rēķinus ar jaunajiem tarifiem. Vienlaikus vairākām mājsaimniecībām mainīsies arī izlīdzinātā maksājuma aprēķins. Šis ir piemērots brīdis, kad iedzīvotājiem atvēlēt laiku sīkākai saņemtā elektroenerģijas pakalpojuma rēķina izpētei un izvērtēt, vai ir kādas pozīcijas, kur izmaksas varētu samazināt. Pieslēguma jauda, izvēlētā tirgotāja piedāvātā elektroenerģijas cena un iespējamie citi papildu pakalpojumi, arī mājsaimniecības elektroierīču lietošanas un attiecīgi elektroenerģijas patēriņa paradumi var būtiski ietekmēt lietotāja gala rēķinu. Īpaši aicinām nepieciešamo jaudu pārskatīt mājsaimniecības, kuru pieslēguma jauda ir virs 25 A, jo valsts apstiprinātie tarifu griesti šādiem pieslēgumiem netiek piemēroti. Tāpat aicinām iedzīvotājus, kuriem noslēgts līgums par fiksētu elektroenerģijas cenu, sekot līdzi piedāvātajai cenai  un, izvērtējot jauno piedāvājumu, neaizmirst par iespēju slēgt līgumu par mainīgo – biržas cenu,” aicina SPRK padomes priekšsēdētāja Alda Ozola.

SPRK norāda – elektrības lietotājiem ir vērts pārskatīt pieslēguma tehniskos parametrus atbilstoši mājsaimniecībā esošās elektrotehnikas lietošanas paradumiem un, ja ir iespēja, samazināt pieslēguma jaudas slodzi, ko iespējams izdarīt bez maksas. Tāpat der izpētīt elektroenerģijas tirgotāju piedāvājumu – mājsaimniecībām elektrību piegādā deviņi komersanti, turklāt iespējams izvēlēties mainīgo jeb biržas cenas līgumu, līgumu ar fiksēto cenu un universālo pakalpojumu. Katrā no gadījumiem cena par patērētās elektroenerģijas kilovatu mēneša griezumā var būtiski atšķirties. Visbeidzot, mājsaimniecībām, kas par elektrību norēķinās pēc izlīdzinātā maksājuma, der pārskatīt šo izvēli, lai ik mēnesi varētu rūpīgāk sekot līdzi elektroenerģijas patēriņam. 

Kā jau vēstīts iepriekš, no 2024. gada 1. janvāra spēkā stājās jaunie elektroenerģijas sadales un pārvades sistēmas diferencētie tarifi, kā rezultātā samazinātas to vērtības, kas bija spēkā no 2023. gada 1. jūlija. Savukārt, ņemot vērā, ka vēsturiski elektroenerģijas tirgus tika atvērts 2015. gada janvārī, mājsaimniecībām, kas tolaik izvēlējās izlīdzināto maksājumu un kopš tā brīža nav veikušas nekādas izmaiņas elektroenerģijas līgumā, janvāris ir arī tas brīdis, kad tiek pārskatīts izlīdzinātā maksājuma apjoms.

Vairāk par iespējām mājsaimniecībām samazināt elektrības rēķinus var uzzināt SPRK sagatavotajā materiālā: Kā mājsaimniecībām samazināt elektrības rēķinu un kam pievērst uzmanību?